jaskinia postojna
jaskinie Słowenia w podróży

Największa atrakcja Słowenii – Jaskinia Postojna

Na ostatni dzień naszych słoweńskich wakacji zostawiliśmy sobie najbardziej rozpoznawalną atrakcję Słowenii – Jaskinia Postojna.

Potojna to w obecnej chwili nie tylko jaskinia – to cały kompleks na który obok jaskini składa się i muzeum fauny jaskiniowej Vivarij Proteus i wystawa dotycząca jaskini – EXPO Postojna Cave Karst i ogromna ilość budek z jedzeniem i pamiątkami, jak to w każdym miejscu turystycznym i nawet hotel.

Podczas wakacji 9 lat temu mieliśmy już okazje zwiedzić Jaskinie Szkocjańskie, które ogromnie nam się spodobały, zwłaszcza największe wrażenie zrobił most wiszący 50 m nad dnem jaskini. Tym razem chcieliśmy się przekonać czy Jaskinia Postojna jest faktycznie tak wspaniała i cudowna, że ściąga takie rzesze turystów każdego dnia.

Podjechaliśmy na ogromny, oczywiście dodatkowo płatny parking i udaliśmy się na poszukiwanie kas biletowych, w których za dwie osoby zostawiliśmy prawie 48 euro – nie ukrywajmy – mało to nie jest. W dodatku okazało się, że w ogóle nie można robić w jaskini zdjęć – nie ma możliwości dodatkowej opłaty jak przyzwyczaiły nas do tego jaskinie słowackie, jednak na początku zwiedzania przewodnik poinformował że można robić zdjęcia, ale bez lampy błyskowej. Ufff, super 😉

Spod kas ruszyliśmy pod wejście jaskini i w zasadzie z każda minutą nasze przerażenie rosło, widząc jaka masy ludzi stoi i czeka na wejście tak jak my. Niby wiedzieliśmy, że tak będzie, ale jakoś się nad tym szczególnie na zastanawialiśmy. No ale cóż, bilety kupione, a zresztą i tak chęć zobaczenia tego cudu była większa niż niechęć do masowej turystyki.

jaskinia postojna
przed wejściem do jaskini

Po chwili na szczęście okazało się, że nie będziemy szli jedną wielką grupą a mniejszymi, podzielonymi ze względu na język. Oczywiście nasza grupa anglojęzyczna była jedną z większych, ale na to już wpływu nie mieliśmy.

Ruszyliśmy – najpierw korytarzem do kolejki, którą mieliśmy przemierzyć pierwszy odcinek (a na końcu zwiedzania też i ostatni). Nie powiem, żebym była przeszczęśliwa w tym ogromnym tłumie, jednak z każdym metrem, jaki przemierzaliśmy w wagonikach na mojej twarzy pojawiał się coraz większy uśmiech. Z każda chwilą coraz mniej dostrzegałam obecność innych ludzi, tak byłam zapatrzona w te cuda, które mijaliśmy po drodze, a które powstawały przez miliony lat.

Po pokonaniu 2 km kolejką zaczął się drugi etap zwiedzania – piechotą licznymi korytarzami biegnącymi na różnych poziomach. Tutaj tak naprawdę idąc powoli mogłam w pełni podziwiać piękno jaskini. Ogromna ilość sal wypełnionych stalaktytami, stalagmitami, potężnymi stalagnatami czy niesamowitymi draperiami naciekowymi zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie. Byłam w niejednej już jaskini, jednak ta faktycznie wybija się ponad prawie wszystkie. Jest niesamowita pod każdym względem.

jaskinia postojna

jaskinia postojna

jaskinia postojna

jaskinia postojna

Pod koniec zwiedzania w specjalnie przygotowanym akwarium prezentowany jest odmieniec jaskiniowy – płaz żyjący jedynie w wodach jaskiniowych krasu dynarskiego. Ponoć stał się on czymś w rodzaju maskotki Jaskini Postojnej, jednak osobiście średnio rozumiem jego fenomen.

Naprawdę nie dziwię się, że Jaskinia Postojna jest tak sławna, znana i  że aż taka ilość ludzi do niej przybywa. Jak na początku co nieco krzywiłam się na kwotę, jaką musieliśmy tam wydać, tak pod koniec zwiedzania stwierdziłam, że warta jest każdego wydanego eurocenta.

jaskinia postojna

jaskinia postojna

jaskinia postojna

i tak na koniec – zdjęcia owszem, w miarę dobrze wyszły, ale zdecydowanie, nigdy! nie oddadzą piękna, ogromu, majestatu jaskini. Ją trzeba zobaczyć na własne oczy 🙂

Jaskinia Postojna – praktycznie

– długość trasy turystycznej – ok 5,5 km, z czego ok 4 km pokonywane kolejką

– czas zwiedzania – ok 90 min

– temperatura w jaskini – standardowo – ok 10 st. C

– od listopada do marca – tylko 3 wejścia dziennie (10:00, 12:00, 15:00), im cieplejsze miesiące, tym więcej wejść na dzień

– cena biletu, kiedy my byliśmy tj 01.10.2016 – 23,90 euro od osoby; na dzień opublikowania tekstu tj 25.02.2018 – 25,80 euro od osoby

– wrażenia – bezcenne

– więcej info na stronie jaskini: https://www.postojnska-jama.eu/en/

położenie Jaskini Postojnej na mapie Słowenii

 

(Visited 2 782 times, 1 visits today)

7 Comment

    1. Faktycznie, na Słowacji jest sporo jaskiń i też w kilku byliśmy. Ale słoweńskie są zdecydowanie okazalsze i z dużo większą szatą naciekową.wiec jeśli będziecie kiedyś w tamtych rejonach to koniecznie poświęćcie trochę czasu – albo na postojną albo na skocjańską – na pewno się Wam spodoba 🙂

  1. Byłam wielokrotnie w różnych jaskiniach w Europie i Azji, ale Postojna zrobiła na mnie największe wrażenie. Jest potężna, nie da się opisać jej piękna… I te niesamowite formacje, jak z bajki!
    Cudne zdjęcia 🙂

    1. i do tego most kilkadziesiąt metrów nad podziemną rzeką – to ze Szkocjańskiej pamiętam najbardziej, bo zrobiło na mnie największe wrażenie. ciężko mi trochę porównać te dwie jaskinie, bo w Postojnej byłam rok temu, a w Szkocjańskiej z 10 lat wcześniej. Jedno jest pewne – obie są niesamowite 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *